Mida tasub teada muruniitmisest? Taimele on niitmine alati kahjulik. Mida rohkem rohtu vigastatakse, seda suurem on muru kuivamise ja seenhaiguste tekke oht. Kui lõige on tehtud puhtalt ja järsult, tekib murutaimel väiksem kahjustus ning ka kuivamise ja haiguste oht on väiksem.
Ilusa lõikepinna jätavad teravad lõiketerad ning niitmine kuiva ilma ja suure joonkiirusega (kiirus, millega terad rohuga kokku puutuvad). Oluline on veel see, et korraga ei lõigataks üle 50 % rohutaime pikkusest.
Niitmiskõrgus
Kogemuste põhjal väidetakse, et sobivaim niitmiskõrgus on 50 kuni 100 mm. Kui niitmiskõrgus jääb alla 50 mm, võib see osutuda murutaimedele kahjulikuks. Kuival ajal on soovitav lasta murul kõrgemaks kasvada, siis loob murutaim endale varju ja ei kuiva ära. Kui muru niitmiskõrgus jääb alla 30 mm, hakkab niitmine lõikeosa liigselt kulutama ja suureneb kividest tingitud löökkahjustuste oht.
Kui tihti niita?
Suve esimesel poolel on murukasv kiirem. Suvesoojuse saabudes hakkab kasv aeglustuma ja on eriti aeglane kuumadel suvekuudel. Hilissuvel hakkab muru kasv taas kiirenema ning taandub alles külmade ilmade saabudes, kui ööpäeva keskmine temperatuur jääb alla 6°C.
Seetõttu tuleks muru tihedamini niita kevadel, suvel vähem ja hakata niitmissagedust taas tõstma hilissuvel.
Muru peenestamine
Peenestamine (multšimine) tähendab seda, et rohi ja lehed suunatakse pärast niitmist õhujoaga lõikeosa katte alla ja sealt langedes satuvad nad veelkord lõiketeradele, kus need peenestatakse. Selle tulemusena hakitakse niitmisjäägid peeneks.
Husqvarna peenestussüsteem BioClip valmistab murule ühtlasi ka väetist. Kui niidukil on peenestaja, pole vaja niidetud rohtu koguda ja väheneb oluliselt vajadus väetise järele. Tagaväljavise sobib pikema rohu niitmiseks ja siis, kui rohu võib maha jätta. Külgväljavise jätab ilusama murupinna, sest lõigatud rohutükikesed paisatakse laiemale pinnale.
Uurimused näitavad, et peenestatud rohi täidab kuni 50% muru toitainete vajadustest. Peenestamine ei anna murule siiski liiga palju väetist, seega üleväetamise muret pole.
Võrreldes kogumisega läheb töö umbes kolmandiku võrra kiiremini. Jääb ära rohu kogumine, äravedu ja komposteerimine. Pole vaja muretseda kallist kogujat. Eriti kasulik on peenestaja lehtede puhul ja sageli on see ainus võimalus lehtede töötlemiseks.
Vaata muruniitmise seadmeid ja masinaid